05.10.2018

Які бувають патології прикусу?

Ортодонтичний прикус
Ортодонтичний прикус

Правильний (ортогнатичний) прикус зустрічається дуже рідко, приблизно у 10% населення. Тому, якщо Ви володар такого прикусу – Ви в ортодонтичній меншості. «Чому ж необхідно виправляти неправильний прикус? І що чекає на мене, якщо все залишити, як є?» – два найпоширеніші питання на консультації у ортодонта після того, як пацієнтові оголосили «вирок».

Звичайно ж, все залежить від форми патології, проте є положення, які від форми не залежать. Прикус визначає те, як будуть виконуватися функції ротової порожнини: жування, ковтання, мовотворення. Якщо говорити про жування, то, як відомо, кожному зубу відведена певна роль у цьому процесі (різці відкушують, ікла відривають, премоляри і моляри розтирають їжу), і всім разом їм відведено розподіл жувального навантаження.

Пояснюючи порушення функції жування і розподілу навантаження, один Хороший Ортодонт наводив такий приклад: «Уявіть собі трьох людей. Один дуже багато працює, трудиться за трьох, другий взагалі нічого не робить, тільки лежить, а третій в міру працює і в міру відпочиває. Перші два будуть хворіти набагато частіше й проживуть набагато менше, ніж третій. Так і з зубами при неправильному прикусі».

Правильний прикус був створений природою для того, щоб при жуванні зуби рівномірно розподіляли жувальне навантаження, однак при порушенні прикусу деякі зуби беруть на себе функції тих зубів, які в силу неправильного положення не задіяні в процесі. Все це, в свою чергу, призведе до більшої схильності до карієсу, ранньої втрати зубів і до подальшого складного протезування.

Дистальний прикус
Дистальний прикус

Дистальний прикус

Один з найпоширеніших видів патології прикусу. Відмінна риса такого прикусу – це невідповідність у передньозадньому напрямку, простіше кажучи, або надмірно розвинена верхня щелепа або недорозвинена нижня щелепа. Причини виникнення даної патології різні. У перших рядах – генетика, причому була відслідкована закономірність передачі такого виду прикусу від батька до дочки і від матері до сина, проте це не завжди так.

Дистальний прикус може передаватися і через покоління. Другою не менш поширеною причиною є хронічні захворювання ЛОР органіву дитинстві, коли дитина має звичку дихати не носом, а ротом. Коли в період зростання (до 14 років) рот відкритий, на нижню щелепу не має належного рівномірного тиску з боку язика і щік, і відбувається затримка у розвитку нижньої щелепи. Сюди ж можна віднести шкідливі звички типу смоктання пальців. Дистальний прикус може розвитися через раннє видалення молочних зубів. Наприклад, коли батьки не виявили належної уваги до карієсу молочних зубів у своєї дитини, і, вирішивши, що виростуть нові, здорові, видалили молочні зуби раніше, ніж вони повинні були випасти самі, тим самим загальмувавши зростання нижньої щелепи. Втім, причин ще дуже багато і опис їх може скласти цілий підручник.

Які процеси порушуються при дистальному прикусі?

  • Процес розподілу жувального навантаження. У даному випадку задні зуби будуть брати на себе навантаження передніх зубів. У людей з дистальним прикусом задні зуби будуть більш схильні до карієсу
  • Процес жування
  • Ковтання

Однак перераховане не завжди помітно навіть самим власникам такої патології. За довгі роки вони зазвичай пристосовуються до життя з дистальним прикусом, і, можливо, крім естетичної невідповідності такого пацієнта нічого не турбує. Але настає момент, коли дистальний прикус починає приносити дискомфорт. Ранній розвиток захворювань пародонту: парадонтит (запалення ясен) і пародонтоз (розхитування зубів, пов’язане з патологічними змінами в зв’язках, що утримують зуб у кості і самої кістки), захворювання скронево-нижньощелепного суглоба, складнощі при протезуванні – ось деякі з наслідків дистального прикусу .

Лікують дистальний прикус по-різному. У ранньому дитинстві застосовують знімні апарати, спрямовані на стримування зростання верхньої щелепи і стимуляцію росту нижньої щелепи. Якщо такий апарат не можна застосувати (коли зростання щелеп закінчується), то застосовують брекет-систему. При цьому можуть використовувати додаткові апарати до брекет-системи, такі як лицева дуга, а іноді для зменшення розміру щелепи необхідно видаляти зуби.

Глибокий прикус
Глибокий прикус

Глибокий прикус

У нормі верхні зуби повинні перекривати нижні на 1 / 3 довжини коронки нижніх. Коли ж верхні зуби перекривають нижні більш, ніж на половину їх довжини, то такий прикус вважається глибоким. Він може бути глибоким не тільки в передньому, але і в бічних відділах теж. Як правило, першим об’єктом ураження є пародонт рано з’являється пародонтоз (розхитування зубів, пов’язане з патологічними змінами в зв’язках, що утримують зуб у кості і самої кістки), пародонтит (запалення ясен), а слизова оболонка порожнини рота страждає через хронічне травмування зубами.

При глибокому прикусі обсяг порожнини рота зменшується, що призводить до порушення процесів ковтання і дихання. Поширеним явищем при глибокому прикусі є підвищення стертості зубів, це в свою чергу веде до зміни тонусу жувальних м’язів, що в кінцевому підсумку позначається на скронево-нижньощелепному суглобі (СНЩС).

Пацієнти з глибоким прикусом частіше за інших скаржаться на хруст, клацання і біль в суглобі. Іноді ураження СНЩС може стати причиною частих головних болів. Безсумнівно, що у людей з глибоким прикусом так само виникають складнощі при протезуванні. Незнімні і знімні конструкції погано тримаються, їх доводиться часто змінювати, що доставляє багато неприємностей і пацієнту, і лікарю.

Глибокий прикус часто поєднується з іншими видами патології, і частіше за все з дистальним прикусом. Лікування глибокого прикусу буде полягати в його підвищенні з використанням різних апаратів від пластинок з накусочною площиною до брекет-системи.

Перехресний прикус
Перехресний прикус

Перехресний прикус

У нормі всі верхні зуби повинні перекривати нижні в передньому відділі на 1 / 3 довжини коронки нижніх, а в бічному відділі зовнішні горби верхніх зубів повинні перекривати зовнішні горби нижніх зубів. Перехресний прикус – це порушення таких взаємин зубів у будь-яку сторону. Він може бути одностороннім і двостороннім, може бути в передньому відділі або в бічних відділах.

Причини походження такого прикусу різні – від генетичної схильності до раннього видалення молочних зубів і хронічних отитів (запалень вуха) в дитинстві. В даної патології прикусу функція жування потерпає найбільше. Часто такі пацієнти жують на одній стороні, що, звичайно ж, призводить до неякісного пережовування їжі і може впливати на стан шлунково-кишкового тракту. Ті зуби, що будуть брати активну участь у жуванні, більш схильні до карієсу, і ранній розвиток захворювань пародонту (пародонтоз і пародонтит) – неодмінний супутник такої форми патології.

При такому нерівномірному жуванні часто страждає скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС), можуть виникнути проблеми при відкриванні рота (хрускіт і обмеження при відкриванні), біль, що часто маскується як головний біль. У наслідку протезування знімними та незнімними конструкціями представлятиме більшу складність. Лікування перехресного прикусу зводиться до вирівнювання розміру щелеп, що може бути досягнуто як знімними апаратами, так і брекет-системою з застосуванням додаткових апаратів для розширення щелеп.

Мезіальний прикус
Мезіальний прикус

Мезіальний прикус

Характеризується переднім положенням нижньої щелепи по відношенню до верхньої. Одною з характерних ознак мезіального прикусу є виступаюче підборіддя. Таке підборіддя робить обличчя чоловіка вольовим, впевненим у собі, але навряд чи прикрасить дівчину.

 

Мезіальний прикус часто передається у спадок. Однією з найчастіших причин виникнення мезіального прикусу є спадкове недорозвинення верхньої щелепи. Так само затримка росту верхньої щелепи може відбутися в результаті раннього видалення молочних зубів або нерівномірного стирання їх (коли всі молочні зуби стираються, а молочних ікол немає, то вони блокують зростання нижньої щелепи).

Наслідки мезіального прикусу, крім естетичної невідповідності, майже такі ж, як і при дистальному прикусі. Порушення функції жування, і як наслідок – ранній розвиток захворювань пародонту: пародонтит і пародонтоз, захворювання скронево-нижньощелепного суглоба, складнощі при протезуванні.

Лікування мезіального прикусу – дуже тривалий процес. Чим раніше пацієнт звертається до лікаря-ортодонта, тим краще, оскільки в ранньому віці можливо вплинути на зростання щелеп. При недостатньому розвитку верхньої щелепи необхідна стимуляція її зростання, при надмірному розвитку нижньої щелепи можна спробувати стримувати її зростання. Для цього в дитячому віці застосовують знімні апарати.

У дорослому віці можливо кілька варіантів лікування мезіального прикусу. Це пластичні операції, спрямовані на зміну положення і розміру щелеп і профілю, а також корекція прикусу брекет-системою з можливим вилученням окремих зубів.

Відкритий прикус
Відкритий прикус

Відкритий прикус

Досить рідкісна патологія прикусу. Відкритим називають прикус, при якому зуби верхньої і нижньої щелепи не змикаються (не контактують). Патологія може спостерігатися в передньому відділі і бічному; в області кількох зубів або цілої групи зубів. Там, де зуби не змикаються, вони не можуть брати участь у пережовуванні їжі, отже, чим більше зубів не змикається, тим серйозніше порушується функція жування, в результаті ускладнюється переварювання і засвоєння їжі шлунково-кишковим трактом. До того ж у таких пацієнтів суттєво страждає функція мови. А при сильно виражених патологіях їх супутником будуть захворювання лор-органів.

Розвиток відкритого прикусу часто пов’язаний з шкідливими звичками у дітей – смоктання пальців, язика, щік, ручок і тривале використання соски (більше 1-1,5 років). Важливе значення мають утруднене носове дихання, що змушує дитину тримати рот відкритим, неправильне ковтання з прокладанням язика між зубами.

У зростаючого пацієнта лікування спрямоване насамперед на усунення шкідливих звичок і нормалізацію дихання за допомогою спеціальної гімнастики і ортодонтичних апаратів.

У дорослих пацієнтів з закріпленими шкідливими звичками і сформованими щелепами доводиться застосовувати незнімні апарати (брекет-системи), хоча варто визнати, що дана форма патології – одна з найважчих для лікарів-ортодонтів.

Дистопія ікла

Дистопія – це неправильне положення окремих зубів відносно зубного ряду. У народі це називається «вампіричною посмішкою».

Причини такої патології різні. Постійні ікла прорізуються одними з останніх, до цього моменту їх місце вже може бути зайняте і їм нічого не залишається, як займати місце в другому ряді. Таке трапляється через невідповідність розмірів зубів і щелеп (наприклад, коли розмір зубів передався від одного з батьків, а розмір щелеп – від іншого). Пізніше випадання молочних зубів так само заважає правильному прорізуванню постійних ікол. Дистопія ікол часто поєднується з іншими видами патології.

Ікло – дуже важливий зуб! Він «формує» усмішку, тримає кути рота, тому лікарі-ортодонти шукають будь-які можливості для постановки ікла в зубний ряд і не видаляють його! Для цього іноді може знадобитися видалення менш цінного зуба (тоді його місце може зайняти ікло, як правило, за допомогою брекет-системи).

Діастема

Діастема – проміжок між центральними зубами (різцями). Причинами її виникнення можуть стати спадковість, низьке прикріплення вуздечки верхньої губи, а також шкідливі звички прикусування олівця, нігтів. Іноді щілина між центральними зубами виникає при розташуванні між ними зачатка верхкомплектного зуба. При відсутності патології прикусу діастема сама по собі не несе за собою страшних наслідків. При низько прикріпленій вуздечці можливий ризик розвитку пародонтологічних проблем в місці діастеми; як правило, такі пацієнти скаржаться на косметичний дефект. Лікується вона, в основному, із застосуванням брекет-системи.

Скупченість зубів
Скупченість зубів

Скупченість зубів

Одне з найпоширеніших порушень положення окремих зубів. Вона – частий супутник аномалії прикусу, однак, може бути і сама по собі. Причини її виникнення різні: від невідповідності розміру щелеп і зубів до наслідків раннього видалення молочних зубів. Лікування настільки різне, що опис може зайняти не одну сторінку.

Концепція проста: треба десь знайти місце в щелепах для того, щоб розставити рівно всі зуби. Це може бути і сепарація зубів (з бічної сторони зуба зішліфовується невелика кількість емалі в межах 0,25 мм, що є нешкідливим для емалі і не несе за собою розвиток карієсу), і зміна нахилу зубів, а іноді, при важких формах скупченості може і видалення зубів. Все залежить від вираженості патології та поєднанні її з аномаліями прикусу.

Це далеко не всі патології прикусу, лише найбільш поширені. Даний опис не є діагнозом. Якщо ви підозрюєте у себе наявність якоїсь із форм патології, то зверніться за консультацією до ортодонта.

Лікувати аномалії прикусу ніколи не пізно, і можна до тих пір, поки в роті ще є свої зуби, але необхідно пам’ятати, що чим раніше почати лікування, тим краще, тому що розвинені ускладнення в результаті невиліковної аномалії прикусу з боку пародонту, твердих тканин зубів і т.д. будуть ускладнювати сам процес лікування й подовжувати строк ретенційного періоду.