Перераховуємо частину від продажу металевих брекетів на потреби ЗСУ

05.10.2018

Назарій Туз: "Діагностика та планування ортодонтичного лікування"

Ортодонт Туз Назарій
Ортодонт Туз Назарій

Коли ви вирішили звернутись до ортодонта для проведення ортодонтичного лікування, то крім самого факту проведення такого лікування, вас, як пацієнта, очевидно цікавить, а що саме буде робити лікар. Давайте обговоримо, які процедури чекають на ортодонтичних пацієнтів перед початком лікування. Це важливо знати і для того, а чи справді якісне лікування вам пропонують. Є певний алгоритм роботи в роботі ортодонта, без якого якісне лікування неможливе. І для того, щоб краще розібратися в цьому питанні, ми вирішили запитати про це у лікаря  Назарія Туза.

Назарій Туз закінчив Українську медичну стоматологічну академію в 2006 році. Отримав спеціалізацію з ортодонтії у 2008 році. Член Асоціації ортодонтів України. Приватна практика CLASSICUS – Стоматологічна клініка Тузів, м. Новий Розділ (Львівська область). Напрямки роботи: раннє лікування прикусу, щелепно-лицева ортопедія (корекція росту щелеп), лікування дітей і дорослих, спрямоване на відновлення правильної функції прикусу та гармонійну естетику лиця.

Назарію Володимировичу, з чого розпочинається ортодонтичне лікування?

Для початку пацієнту необхідно прийти на консультацію. На першому візиті ортодонт оглядає пацієнта, визначає наявність патології та необхідність в її лікуванні. Далі буде надано рекомендації з можливих методів лікування та про терміни коли краще його розпочати. Також лікар розкаже про процедури, які треба буде виконати для постановки діагнозу та початку лікування. Зверніть увагу: якщо лікар одразу після консультації пропонує установити вам чи вашій дитині будь-який ортодонтичний апарат, попередньо не провівши діагностики, найвірогідніше таке лікування буде неефективним, а іноді й шкідливим для вашого здоров’я. Тому  щоперед тим, як лікувати ортодонтичну патологію, її треба детально вивчити. Лікування патології без визначення її причин, це те саме, що будувати будинок без проекту! Для будь-якого будівництва проектувальники (архітектори, інженери, дизайнери) спочатку детально вивчають місце, складають план, розраховують навантаження на несучі конструкції, їх міцність, орієнтуючись на те, щоб запланована будівля врешті-решт була надійною, красивою та зручною для її мешканців. На жаль, в українській ортодонтії часто доводиться спостерігати картину, коли пацієнтові виготовляють і встановлюють той чи інший ортодонтичний апарат одразу ж після консультації без будь-якого визначення, а що саме лікуємо? Але лікар повинен в першу чергу розуміти причини патології у пацієнта, усунувши які, зможемо досягнути хорошого і надійного результату. Для цього проводиться відповідна діагностика.

Що саме в неї входить і що це дає лікареві?

Є такий вислів: “Лікування не може бути кращим за діагноз!” Результати проведення діагностичних процедур, які надають ортодонтові необхідну інформацію в якісному та кількісному вираженні щодо суті патології. Це зокрема:

  • Ортопантомографія (панорамний рентген-знімок).
  • ТРГ (телерентгенографія) – боковий та прямий знімок черепа.
  • виготовлення діагностичних моделей зубних рядів.
  • фотографування зубних рядів та лиця.
  • при потребі  – інші методи обстеження, в залежності від конкретного випадку (наприклад 3D комп’ютерна томографія, томографія скронево-нижньощелепних суглобів та ін.).

Опишіть ці методи детальніше

Панорамний рентген-знімокОртопантомографія (панорамний рентген-знімок) – це обов’язковий метод діагностики, без якого не можна приймати рішення про початок лікування. Крім того, він є юридичним документом при виникненні спірних питань.
Інформація, яку отримує ортодонт, оглядаючи ротову порожнину – це лише верхівка айсберга, адже основна частина зуба схована в товщі щелепи. Для виявлення повної картини про стан зубних рядів необхідно «заглянути» в товщу кісток.

Що саме дає панорамна рентгенографія:

  • визначення кількості зубів, молочних і постійних (як вже прорізаних, так і тих, які ще не прорізались);
  • положення та форму окремих зубів;
  • стан формування коренів постійних зубів, на основі чого, зокрема, приймається рішення про видалення молочних зубів, планування часу для початку повного ортодонтичного лікування;
  • стан навколозубних тканин, їх захворювання;
  • наявність чи відсутність інших аномалій щелепно-лицевої ділянки.

Телерентгенографія (ТРГ) – вид дослідження, що показує основну для ортодонта інформацію – стан прикусу, який визначається взаємовідношенням щелеп між собою, до основи черепа, профілю лиця. Порушення на рівні цих «фундаментних» структур ведуть до порушення змикання зубів. І навпаки, часто “криві” зуби не дозволяють правильно розташуватися і рости щелепам. Після проведення розрахунків (зокрема на комп’ютері) лікар отримує дані про розміри, взаємовідношення щелеп, положення зубів, прогноз росту щелепно-лицевого комплексу та багато іншого.
Комп’ютерне моделювання
Комп’ютерне моделювання на основі ТРГ дозволяє спрогнозувати кінцевий результат ще до початку лікування, в залежності від вибраного плану лікування. Додатково на ТРГ в боковій проекції можна виявити збільшення аденоїдів. Хоча лікуванням аденоїдів займаються ЛОР-спеціалісти, але і для ортодонтів це має важливе діагностичне значення, оскільки порушення носового дихання, зокрема внаслідок збільшення аденоїдів, призводить до порушень прикусу.

А чи безпечно опромінювати заради цього пацієнта, адже в більшості Ваші пацієнти – це діти? Напевно не завжди батьки погоджуються на таке?

Так, іноді таке буває. Що стосується дози опромінювання, яку отримує пацієнт, то вона мінімальна, оскільки дослідження проводяться на сучасних цифрових апаратах, які дають високу якість при мінімальному рентген-навантаженні. Сумарна доза від обох знімків (панорамного і ТРГ) складає 20-25 мкЗв, і дорівнює дозі радіації, яку отримує кожен мешканець Землі за 1 тиждень від сонячної радіації та випромінювання з надр нашої планети. Можете порахувати самі,. Коли ви з дитиною  виїзжаєте на тиждень на море, то, очевидно, вважаєте, що дитина там посилено оздоровлюється. Однак дозу радіаційного випромінювання вона і ви отримаєте рівноцінну дозі від досліджень, які дають дуже важливу інформацію для лікаря. І вона дуже потрібна, щоб не нашкодити пацієнтові. Для порівняння: обов’язкова для дорослих щорічна флюорографія легень дає дозу 800 мкЗв, це в 40 раз більше. На Землі живе вже понад 7 млрд. людей. І якщо постійна радіація у невеликих дозах нас не знищила, то напевно це свідчення того, що не варто її так боятись, поки вона справді не доходить до значних рівнів.

Відбитки зубних рядів
Відбитки зубних рядів

Далі пацієнтові знімають відбитки зубних рядів з обох щелеп (“зліпки”), з яких, після заливання в отримані форми гіпсу, отримують моделі зубних рядів. На них проводяться вимірювання та розрахунки: розміри зубів, ширину і довжину зубних рядів та ін. Це дозволяє визначити дефіцит місця для правильного розташування зубів, необхідність в розширенні зубних рядів, величину переміщень зубів і т.д.
Сьогодні прогрес науки і техніки дозволяє робити такі моделі навіть без зняття відбитків. За допомогою спеціального 3D сканера зубні ряди аналізуються і в результаті комп’ютер формує віртуальні 3D моделі зубних рядів. Правда ціна такої процедури досить немала, тому в Україні такий метод ще не дуже поширений.

Також проводиться фотографування. Фото зубних рядів та лиця, як мінімум, фіксують вихідну ситуацію і надають можливість якісно порівняти результати до і після лікування як лікареві, так і пацієнтові. Фото лиця потрібні для визначення асиметрій лиця, форми профілю, які вказують на ту чи іншу патологію, а також дають дані про один з основних факторів, через які пацієнти звертаються до ортодонта – естетика лиця, естетика посмішки. Фотографування на етапах дозволяє лікареві контролювати хід Вашого лікування і вносити корективи при найменших відхиленнях.

Фото вихідної ситуації з зубами
Фото вихідної ситуації з зубами

Отримавши всі необхідні дані, ортодонтові потрібен час, щоб усе проаналізувати та скласти план лікування. Часто складається кілька можливих планів лікування, тому під час наступного візиту пацієнт ознайомлюється з ними, щоб вибрати той, який його найбільше влаштовує. Варто зазначити, що альтернативні плани не означає рівноцінні. Тому лікар завжди буде схиляти пацієнта до оптимального, на його думку, виду лікування, щоб досягнути кращих та стабільних результатів.
Коли план лікування узгоджено, лише тоді починається безпосередньо лікувальний процес. Пацієнтові фіксується той чи інший ортодонтичний апарат, проводиться навчання як за ним доглядати. Пацієнт зазвичай відвідує ортодонта 1 раз на 1-2 місяці (залежить від виду апарату), при цьому здійснюється контроль лікування, корекція й активація ортодонтичного апарату, заміна елементів та інше.

Чи потрібно пацієнтові звертатись ще до інших спеціалістів?

Так, і в першу чергу до стоматолога. Тому перед початком ортодонтичного лікування Вас можуть направити на санацію порожнини рота, зокрема лікування карієсу зубів та його ускладень, зняття зубних відкладень. Також часто необхідна консультація ЛОР-а. Патології носоглотки нерідко є причиною ортодонтичних проблем. Тому ортодонт може направити Вас до ЛОР-спеціаліста для лікування таких захворювань.

Давайте підведемо підсумок, що варто пам’ятати пацієнтові, який збирається звернутись до ортодонта?

Можна скласти перелік обов’язкових заходів, лише за наявності яких можна провести ортодонтичне лікування правильно:

  • панорамна рентгенографія до та в кінці лікування;
  • телерентгенографія до та в кінці лікування;
  • діагностичні гіпсові моделі щелеп;
  • фотографії: лиця в різних проекціях, зубних рядів.

Такий протокол є загальноприйнятим у всьому світі. Тому якщо ортодонт не дотримується його, це повинно насторожити вас – а чи справді вас лікують.. Також  пам’ятайте, що лікує не апарат, а лікує лікар.

Джерело: сайт “Ортодонт і Я