Перераховуємо частину від продажу металевих брекетів на потреби ЗСУ

01.01.2020

Перехресний прикус: як лікувати у дітей та дорослих?

Перехресний прикус
perehresniy-prikus

Перехресний прикус належить до числа найбільш рідкісних аномалій, які потребують ортодонтичного лікування. При такому порушенні прикусу верхні та нижні щелепні кістки зміщуються по горизонталі. У таких випадках верхній зубний ряд зазвичай перетинається з нижнім, сприяючи асиметричному розвитку нижньої щелепи і лицьових кісток. Різні зубні аномалії негативно впливають не тільки на зовнішній вигляд, але й на здоров’я людини. Їхніми наслідками можуть стати проблеми з вимовою, а також порушення дихальних і жувальних функцій.

Види перехресного прикусу:

Стоматологи-ортодонти виділяють кілька різновидів даної патології, серед яких:

  • лінгвальний перехресний прикус (до основних ознак такого дефекту належать звуження нижнього зубного ряду і/або щелепи та розширення верхнього зубного ряду і/або щелепи);
  • букальний перехресний прикус (може бути одно- або двостороннім, у деяких випадках спостерігається зміщення щелепи; такий прикус характеризується розширенням нижнього зубного ряду і/або щелепи, а також звуженням верхнього зубного ряду і/або щелепи);
  • букально-лінгвальний (поєднує в собі характеристики двох описаних вище типів).

Причини появи перехресного прикусу

Усунути дефект прикусу можна тільки після виявлення точних причин, які спровокували його появу. Серед найбільш поширених чинників, що сприяють розвитку перехресного прикусу, виділяють:

  • наявність ущелини м’якого піднебіння при народженні;
  • занадто пізнє випадання молочних зубів;
  • наявність перехресного прикусу у батьків (патологія може передатися дитині по спадковості);
  • травми обличчя;
  • дитячі захворювання, що негативно впливають на кальцієво-фосфорний обмін в організмі;
  • уповільнений процес розвитку однієї або обох щелеп;
  • неправильне положення дитини під час сну (наприклад, якщо малюк часто підкладає під щоку долоньки, може початися розвиток патології);
  • наявність шкідливих звичок (в ранньому віці дуже шкідливо часто закушувати губу або тримати палець у роті);
  • атрофія м’язів обличчя (захворювання, за якого одна половина обличчя менша за іншу).

Іноді причиною появи перехресного прикусу можуть стати різні запальні захворювання у дітей, такі як гайморит або отит. Вони порушують процес дихання через ніс і сприяють розвитку патології. Набутий дефект вилікувати простіше, ніж спадкову патологію.

Перехресний прикус: лікування у дітей

Вище вже згадувалося про те, що для виправлення прикусу, в першу чергу, потрібно усунути причини його появи. Тільки після цього можна починати сам процес лікування пацієнта.

Виправлення прикусу в дітей, у яких, на відміну від дорослих, щелепа тільки формується, зазвичай здійснюється із застосуванням піднебінних розширювачів і пов’язки, що стискає щелепу. Привести до норми розмір і положення зубних рядів у дитини до 12 років можна за допомогою пластинок і трейнерів. Для усунення аномалій постійного прикусу в більш пізньому віці потрібні інші методики.

Перехресний прикус: лікування у дорослих

Зазвичай на першому етапі лікування перехресного прикусу в дорослих здійснюється установка брекетів. Іноді разом із ними використовуються каркасні розширювальні апарати. Також виправлення прикусу в дорослих може супроводжуватися хірургічним втручанням, однак це необхідно далеко не завжди.

Ортодонтична хірургія може знадобитися пацієнтам із викривленою щелепною кісткою. Їх направляють на операцію, в ході якої відбувається усунення кісткових деформацій (остеотомія). Хірургічне втручання здійснюється під загальним наркозом, тому пацієнту потрібно буде якийсь час перебувати в лікарні. Крім того, до і після операції йому необхідно буде носити брекет-системи.

Що станеться, якщо відмовитися від лікування перехресного прикусу? Відмова від лікарського втручання може призвести до переростання захворювання у важку форму і, як наслідок, до небезпечних наслідків для здоров’я. Крім помітної асиметрії обличчя, що спостерігається у всіх людей із перехресним прикусом, патологія може призвести до порушення жувальних функцій, викликати гіпертонус м’язів і сильні головні болі.

Профілактика перехресного прикусу

Незважаючи на те, що існують сучасні ефективні методики, які дозволяють виправити практично будь-які зубощелепні дефекти, краще запобігти розвитку аномалії, ніж боротися з нею в майбутньому. Щоб уникнути розвитку перехресного прикусу в дітей, дуже важливо ще з дитячого віку боротися з їхніми шкідливими звичками. Також не забувайте, що малюкам слід регулярно відвідувати стоматолога, навіть якщо видимих причин на те поки не спостерігається.

Коли дитині виповниться 5-6 років, її слід відвести до ортодонта, щоб переконатися в тому, що прикус розвивається правильно, або своєчасно почати лікування в разі потреби.

Джерело: ОртодонтіЯ